Choď na obsah Choď na menu
 


Poraďte Radičovej, zostavte ideálnu vládu podľa vás

Čo by ste urobili vy, keby ste boli na mieste Ivety Radičovej? Zostavte vlastnú vládu z politikov a nestraníkov, ktorí majú šancu stať sa ministrami novej koalície. (Viac o vytváraní vlády)

 štvrtok 17. 6. 2010 12:00
© 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Kliknite na link

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5426760/poradte-radicovej-zostavte-idealnu-vladu-podla-vas.html#ixzz0r91v69xV


Ministerstvá si už podelili, vnútro však chce KDH aj SDKÚ

BRATISLAVA. Dve strany zo štyroch by už podľa kuloárnych informácií mali mať napevno pridelené svoje rezorty. Ide o SaS a Most. Dohoda chýba už  len medzi SDKÚ a KDH.

Rozdelenie sa však môže stále zmeniť, do dohôd vstupujú aj iné funkcie alebo podpora jednotlivým zákonom.
SaS by mala podľa doterajších informácií dostať ministerstvo financií s ministrom Richardom Sulíkom. Ako druhý by mala dostať aj rezort práce, sociálnych vecí a rodiny s ministrom Jozefom Mihálom.

Ministrom kultúry by mal byť bývalý moderátor politických diskusií Daniel Krajcer. Štvrtým rezortom pre SaS je hospodárstvo. Ministrom by mal byť Juraj Miškov.

Most po starom

Komu aký rezort
SDKÚ: 5
 • premiérka
 • zahraničné veci
 • doprava
 • spravodlivosť? obrana?
SaS: 4
 • kultúra
 • hospodárstvo
 • financie
 • sociálne veci
KDH: 3
 • zdravotníctvo
 • vnútro? školstvo?
Most: 3
 • životné prostredie
 • pôdohospodárstvo
 • ľudské práva

Most by mal spravovať tri rezorty, ktoré všetky v minulosti patrili SMK. Ministrom pôdohospodárstva bude Zsolt Simon. Okrem toho by mal Most viesť aj ministerstvo životného prostredia a úrad podpredsedu vlády pre ľudské práva.

Budúca koalícia uvažuje, že ministerstvo životného prostredia sa zlúči s ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja. Životné prostredie sa malo pôvodne podľa návrhu vlády Roberta Fica zlúčiť s pôdohospodárstvom a výstavba mala úplne zaniknúť. Kto budú zvyšní dvaja ministri, zatiaľ nie je známe.

Spomínajú sa rôzne mená vrátane Ondreja Dostála z OKS. Peter Zajac však ešte v utorok povedal, že poslanci OKS zostanú v parlamente a nepôjdu do exekutívy. Uvoľnili by tým miesto iným poslancom Mostu.

Odovzdať vnútro je chyba

KDH má od začiatku záujem o miesto ministra vnútra pre Daniela Lipšica a post ministra zdravotníctva strana chce pre človeka Jána Figeľa Ivana Uhliarika. SDKÚ však s vnútrom pre Lipšica váha. „Nechceme urobiť tú istú chybu ako v minulosti,“ povedal SME jeden poslanec SDKÚ.

Najsilnejšia strana si myslí, že vnútro by malo patriť tomu, kto je premiérom. SDKÚ naposledy pustilo ministerstvo KDH, viedol ho Vladimír Palko. Strana vtedy nemala viaceré kauzy mocensky pod kontrolou.

Od tejto dohody závisí aj rozloženie ďalších rezortov. Ak by malo KDH vnútro, k tomu by dostalo zdravotníctvo a školstvo. Ak by však vymenilo vnútro za spravodlivosť, dostalo by okrem zdravotníctva ešte aj obranu.
Ak by malo vnútro SDKÚ, ministerkou by bola Lucia Žitňanská. Ivan Mikloš dlhodobo deklaroval záujem o školstvo, mal by však viesť rezort dopravy. Mikuláš Dzurinda by mal byť ministrom zahraničných vecí. Ak bude mať SDKÚ obranu, ministrom bude Martin Fedor.

štvrtok 17. 6. 2010 | Monika Tódová
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5426931/ministerstva-si-uz-podelili-vnutro-vsak-chce-kdh-aj-sdku.html#ixzz0r9Gnsbxw