Choď na obsah Choď na menu
 


Hlasy videí postupne vypnite a následne zapnite tie, ktoré chcete počúvať.


VÁŽENÍ SPOLUOBČANIA

5.marca.2016 sa uskutočnia voľby do NR SR          v ktorých Váš hlas rozhodne o budúcnosti Slovenska.

Vaše túžby a nádeje splní strana s č. 11

Most-Híd je občianska strana, ktorá bola založená v roku 2009.  Je založená na princípoch občianskej rovnosti a spolupráce a na ich základe ponúka alternatívu pre všetkých občanov, ktorí chcú žiť, pracovať a podnikať v pokoji a bezpečí. Veríme, že otvorenosť, čestnosť, súdržnosť, zodpovednosť a tolerancia sú tie základné hodnoty, ktoré umožňujú spoluprácu a dosiahnutie spoločných cieľov. Most-Híd má záujem znižovať polarity v spoločnosti, nie vytvárať ďalšie.

čítať ďalej

O strane

Pracujeme preto, lebo chceme, aby Slovensko bolo krajinou, kde čo najväčší počet občanov žije v istote a má rovnaké šance bez rozdielu národnosti, pohlavia, veku, náboženského vyznania, polohy a veľkosti bydliska, sexuálnej orientácie a prípadného telesného hendikepu. Sloboda jednotlivca je hodnotou, len ak reflektuje slobodu ľudí, ktorí žijú v jeho okolí. Most-Híd urobí maximum pre ochranu základných ľudských práv.

Svetonázor strany Most-Híd čerpá z dvoch zdrojov : zo slobody jedinca a zo sily spoločenstva. Tieto dva zdroje sú navzájom späté, spája ich spoločná práca a silné spoločenstvo, ktoré zabezpečuje slobodu jedinca. Strana Most-Híd urobí všetko pre ochranu základných ľudských práv. Súčasne podporujeme tie prirodzené spoločenstvá, ktoré sú základným ohnivkom spoločnosti – rodina, kultúrne, etnické, náboženské a iné spoločenstvá, mestá a obce, regióny.

Našim princípom je politika malých krokov: k úspešnému riešeniu danej problematiky vedie iba cesta racionálnych kompromisov a premyslených skutkov. Veríme v demokracií a v to, že to je jediná cesta, ktorá vedie dopredu. V dnešnej komplikovanej politickej situácií iba zodpovedná politika môže viesť k dlhodobému úspechu krajiny.

Prioritou strany Most-Híd je hospodárska politika, problematika zamestnanosti, poľnohospodárstvo, právny štát, ochrana životného prostredia, školstvo a zdravotníctvo. Naše dlhodobé plány, týkajúce sa vymenovaných oblastí sú obsiahnuté v strategickom dokumente Občianska vízia 2016. Jednotlivé časti tohto dokumentu sú od septembra 2013 postupne zverejnené na našom webovom sídle, preto Vám venujeme do pozornosti tieto informácie, aby ste sa dozvedeli čo najviac o práci našej strany.

 

Most-Híd je občianska strana. Je založená na princípoch občianskej rovnosti a spolupráce a na ich základe ponúka alternatívu pre všetkých občanov, ktorí chcú žiť, pracovať a podnikať v pokoji a bezpečí. Veríme, že otvorenosť, čestnosť, súdržnosť, zodpovednosť a tolerancia sú tie základné hodnoty, ktoré umožňujú spoluprácu a dosiahnutie spoločných cieľov. Most-Híd má záujem znižovať polarity v spoločnosti, nie vytvárať ďalšie.

čítať ďalej

Naše základné hodnoty

Spoločenská solidarita
Spoločenská solidarita je tmelom našich spoločenstiev. Žijeme ťažké časy, no solidarita nie je len povinnosť, ale aj jedna z našich najdôležitejších spoločných hodnôt. Most-Híd sa stavia na stranu tých, ktorí sú slabí, ale sú v práve. Budeme sa snažiť o zabezpečenie sociálnych istôt pre všetkých občanov Slovenska bez ohľadu na ich regionálny, resp. spoločenský hendikep.
Európa a svet
Most-Híd je európskou stranou a sme presvedčení, že spoločná a občianska Európa je našou budúcnosťou. Jedným z najpozitívnejších momentov v novodobej histórii Slovenska bol vstup do EÚ a členstvo v eurozóne. Chceme byť účastní na ochrane a rozvíjaní našich spoločných európskych hodnôt. Hlásime sa k myšlienke hospodárskej integrácie Európskej únie.
Demokratické zásady
Sme presvedčení, že demokracia je jedinou cestou vpred. Len demokracia vie garantovať slobodu a bezpečnosť nás všetkých, naše základné práva, aj keď jej fungovanie nie je ideálne. Podľa nášho názoru musíme pracovať na tom, ako ju zlepšiť, a nie na tom, za čo ju treba zameniť. Budeme sa snažiť o to, aby sme čo najpružnejšie reagovali na výzvy, ktoré pred nás stavia zmenená politická situácia.

 

 VÁŽENÍ SPOLUOBČANIA!

Je po parlamentných voľbách 2010 zvolili sme si novú alternatívu politicko-hospodárského a socialneho systému. Ídea demokracie zostáva, ale demokracia má dve odvetvia, a to: Buržoázna demokrácia - odelenie zákonodárnej a výkonnej moci, Demokratický szocializmus - odmieta marxisticko-leninskú ideológiu, triedny boj, socialistickú revolúciu ako aj diktatúru proletariátu. Socialistická demokracia je najvyššou formou demokracie a spoločensko - ekonomických formácií, t. j. ako harmonická jednota všetkých sociálnych vrstiev a skupín teda aj kapitalistov.

Na tejto webstránke môžete naďalej sledovať činnosť novej vlády a komentovať svoje pochválne resp. kritické pripomienky.

 


 

Vážení občania a návštevníci mojej web stránky! Predovšetkým moja vďaka tým, ktorí volili MOST-HÍD a všetkým občanom, ktorí boli voliť a nevolili vládny triumvirát. Verím, že spolu dokážeme zabezpečiť lepšiu spoločnú budúcnosť bez nenávisti a vzájomného porozumenia.

 


 

 


 

 Vážení občania!

Ak ste za priateľské spolunažívanie s občanmi národnostných menšín a za spoločné budovanie prosperujúceho Slovenska bez korupcie a okrádania občanov terajšou vládnou koalíciou neváhajte a VOĽTE
                                              
Obrázok
    Č.
18
Vaša budúcnosť a generácií budúcich závisí od vášho rozhodnutia.


 

 Prieskum posiela Fica do opozície a Mečiara do zabudnutia

Strany súčasnej opozície by podľa agentúry Polis získali až 89 kresiel. HZDS by z parlamentu vypadlo.

BRATISLAVA. Pravica by zostavila vládu s pohodlnou, takmer ústavnou väčšinou, 89 kresiel. Vyplýva to z prieskumu, ktorý dnes zverejnila agentúra Polis Slovakia.

Telefonický prieskum realizovala medzi 7. a 10. júnom - teda v období, keď už mierne upadli emócie z povodní, ale v čase pred vypuknutím aféry okolo údajnej nahrávky Roberta Fica o pokútnom financovaní Smeru.

Takéto rozloženie síl by dokonca umožnilo vládu pravicovej koalície bez SMK s podporou 81 poslancov a podľa prepočtov SME by pravica mohla vládnuť aj v prípade, že by sa SMK tesne nedostala do parlamentu.

Rozdiel v podpore súčasnej koalície a opozície je viditeľný aj zo súčtu ich preferencií. Kým Smer, SNS a HZDS by dohromady volilo 39,4 percenta, súčet preferencií SDKÚ, SaS, KDH, Mostu a SMK je 51,6 percenta.

autor: Silvia Pňačková

VIDEO

Prieskum: Smer stráca, HZDS je mimo hry

 

Prieskum však ukazuje pomerne veľké percento nerozhodnutých voličov. Ide až o 22 percent.

autor: Eugen Korda

VIDEO

Radičová: Podľa toho by sme zostavovali vládu

 

Sondáž Polisu potvrdila výrazný nástup SDĽ, ktorá by získala až štyri percentá. Tie podľa analytikov odoberajú práve Smeru.

Tesné víťazstvo opozície naznačuje aj posledný prieskum agentúry Focus. Podľa Focusu by sa do parlamentu dostalo aj HZDS. Aj tak by však malo zoskupenie SDKÚ, SaS, KDH, Most a SMK 78 zo 150 poslancov.

 

 

 

 

autor: Eugen Korda

VIDEO

Ficov hlas znel pred Úradom vlády

 

piatok 11. 6. 2010 13:31 | Miroslav Kern
© 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.Čítajte viac: http://volby.sme.sk/c/5418299/prieskum-posiela-fica-do-opozicie-a-meciara-do-zabudnutia.html#ixzz0qa3b8P6a
 Pozrite si čo nového na www.tvsme.sk

 

 

 

 Smer pripúšťa už len Csáky


 Ivan Švejna: „Každá ekonomika je o peniazoch“

08.05.2010 10:28 – BRATISLAVA

Je Slovák, uznávaný ekonomický expert a trojka na kandidátke strany Most-Híd. Váži si Bugárovu víziu porozumenia medzi Slovákmi a Maďarmi, pritom hovorí, že jeho návrhy riešia sociálne problémy všetkých občanov SR. V prípade Grécka podľa neho zlyhala aj EÚ, ktorá nedodržiava vlastné pravidlá. IVAN ŠVEJNA. 
  
Ste Slovák, ale vstúpili ste do strany, ktorú volia najmä Maďari. Čo vás k tomu viedlo?

Dostal som priamu ponuku od Bélu Bugára, ktorého poznám dlhé roky a vážim si ho ako čestného slušného politika a rovného chlapa. Keď som si to nechal rozležať v hlave, ten jeho projekt sa mi zapáčil. Samozrejme, dostal som široký priestor, ktorý mi umožnil formovať líniu strany najmä v ekonomickej oblasti. To bola pre mňa veľká výzva a veľmi by ma potešilo, keby bol ten projekt úspešný.

Medzi Slovákmi panuje názor, že príslušníci maďarskej národnostnej menšiny často neovládajú dobre štátny jazyk, čím si sami obmedzujú uplatnenie na celom území Slovenska. Most vraj chce zlepšiť výučbu slovenčiny na menšinových školách. Ako?

To je trochu mýtus, že Maďari sa nechcú učiť po slovensky. Nie je to pravda, lebo každý logicky rozmýšľajúci človek chápe, že vedieť jazyk väčšiny na určitom území je výhoda a nie nevýhoda. Príslovie „koľko jazykov vieš, toľko krát si človekom“ platí dvojnásobne u menšín. Lenže samozrejme, nie každý má hlavu na jazyky. Neviem, do akej miery ľudia vedia, že na základných školách s vyučovacím jazykom maďarským sa deti musia učiť štyri reči. Malý chlapec, ktorý chce byť trebárs traktoristom, by mal ovládať svoj materinský jazyk, teda maďarčinu, potom štátny jazyk – slovenčinu a napokon aj dva cudzie jazyky. Ja som za jazyky, ale netreba byť pápežskejší ako pápež. Nech sa popri maďarčine a slovenčine učia jeden svetový jazyk, to všetko poriadne a ďalší, nech sa učia na vysokej škole, nie na základnej. My sme za zlepšenie vyučovania slovenčiny preto, aby slovenskí Maďari boli viac integrovaní do spoločnosti a mali aj viac možností pre osobnú sebarealizáciu.


Mnohí Slováci si aj povedia, že Bugár je solídny politik, ktorý drží slovo, nemá škandály a bojuje za svojich voličov. No jeho chybou má byť, že je Maďar. Čo vlastne ponúkate slovenským voličom, keďže každý most musí mať dva brehy?

Veľa Slovákov nám naozaj hovorí, že „ste slušní, volili by sme vás, ale ste Maďari“. Lenže žijeme v 21. storočí. Postupne by to malo byť menej o národnosti a viac by mali zavážiť skutky a osobná integrita. Aj Obama je černoch, no volili ho ľudia bez ohľadu na farbu pleti. Avšak určite aj táto výčitka svedčí o tom, že medzi Slovákmi a Maďarmi existuje veľa nedorozumení, či otvorených otázok. V mnohých veciach máme iné predstavy. Dokonca aj ja som mal ako Slovák v niektorých veciach skreslenú predstavu o Maďaroch a teraz vidím, že je to všetko trošku ináč. Jadrom vízie Bélu Bugára je zblíženie týchto dvoch národností. Žijeme tu vedľa seba a mali by sme sa snažiť lepšie porozumieť jeden druhému. Týka sa to však aj ostatných národností na území Slovenska. Ide o to, aby sme tu všetci dokázali žiť nielen vedľa seba, ale aj spolu.   

Spolupráca Slovákov a ostatných národností je širšia vízia v pozadí Mostu. Čo však konkrétne volebné ciele a tie každodenné, chlebové témy?

Máme program s osemnástimi prioritami, ktoré riešia celospoločenské problémy. Hlavné je podľa nás riešenie nezamestnanosti, lebo od nej sa odvíjajú ďalšie veci. Poviem príklad: ak budeme mať veľa nezamestnaných, v štátnom rozpočte bude málo peňazí. Naopak tí, čo sú zamestnaní, budú ešte viacej zaťažení, aby utiahli ten veľký počet ľudí bez práce. Každá ekonomika je o peniazoch.

V Prievidzi teraz prišlo o prácu 1300 ľudí. Prepúšťalo sa aj v iných regiónoch. Dlhodobý problém nájsť si prácu majú ľudia na východnom Slovensku. Čo treba podľa vás urobiť, aby sa naša ekonomika pozviechala z následkov krízy, začala rásť a generovať nové pracovné príležitosti aj pre ľudí z chudobnejších regiónov?

Jeden z najväčších problémov Slovenska za posledných 15-20 rokov je vysoká miera dlhodobej nezamestnanosti. Ide o približne 8% ľudí, čo je veľmi veľa a nevedela si s tým doteraz poradiť žiadna vláda. Riešenie musí spočívať v súčine viacerých opatrení, lebo jeden univerzálny liek na túto chorobu neexistuje. Prvá vec, ktorú treba urobiť, je previazanie trhu práce so vzdelaním. Mnoho absolventov vysokých a stredných škôl putuje po ich skončení rovno na úrad práce. Školstvo je nesprávne nastavené. Musíme ho zmeniť tak, aby produkovalo ľudí pre robotu a nie preto, aby len mali nejaký papier. Ďalšia vec je dobudovanie infraštruktúry. Ak má investor niekam prísť, tak tam musí viesť poriadna cesta. Zabúdať netreba ani na podnikateľské prostredie, ktoré musí mať Slovensko konkurencieschopnejšie ako jeho susedia.


Akým spôsobom urobiť trh práce flexibilnejším?

Odvodový systém je nutné zmeniť tak, aby sa podnikateľom oplatilo zamestnávať ľudí legálne a nie načierno. Zákonník práce by tiež nemal blokovať niektoré formy dohôd. Určite treba inak zadefinovať inštitút minimálnej mzdy. Na Slovensku ide o citovú záležitosť. Avšak keď už minimálna mzda musí byť, tak nech aspoň čo najviac odzrkadľuje dopyt a ponuku po pracovnej sile v rôznych odvetviach. Pretože každé odvetvie má inú cenu pracovnej sily. Prehodnotiť treba aj decentralizáciu verejnej správy. Časť zodpovednosti za aktívnu politiku trhu práce treba presunúť na samosprávu, keďže tá vie spravidla lepšie posúdiť miestnu situáciu.   

Malo by Slovensko požičať Grécku?

Idú voľby, 90% ľudí u nás pôžičku odmieta a tomu sa prispôsobujú aj politické strany. Pokiaľ ide o odborné riešenie, k tejto otázke sa treba postaviť s chladnou hlavou. Povedzme si najprv, v akom sme stave! Európska únia sama zlyhala v otázke kontroly hospodárenia národných štátov. Prijali sme si tzv. maastrichtské kritériá, ktoré viaceré krajiny vôbec nedodržiavajú. EÚ voči nim nevyvodzuje žiadne sankcie a jednotliví členovia sa na seba vyhovárajú, že veď načo by sme plnili kritériá, keď henten ich tiež neplní. V prvom rade treba hľadať chybu u seba. Projekt eurozóny nie je taký ružový ako sa občas podsúva. Zlyhala Európska únia, zlyhali sme aj my, lebo tiež sedíme za rozhodovacím stolom a zlyhala aj centrálna banka v tom zmysle, že sme si stanovili pravidlá a nedokážeme ich dodržiavať. Druhá vec je, že Grécko nemalo nato, aby sa stalo súčasťou eurozóny, falšovali údaje a Únia ich opäť nedokázala donútiť, aby držali na uzde svoje verejné financie. Nezodpovední politici potom zatiahli Grécko na pokraj bankrotu. Neexistuje kolektívna vina a striktne by som oddeľoval Grékov ako daňových poplatníkov od ich politikov. Štatistiky falšujú osoby a nie národy.

Lenže kocky sú hodené. Čo robiť so situáciou, akej dnes čelíme?     
 
Musíme sa k tomu nejako postaviť a sama EÚ s tým bude mať problém, lebo podľa môjho názoru aj táto pomoc porušuje jej vlastné pravidlá. Načo sú nám také zmluvy, keď sa nevymáhajú?! Ako ekonóm hovorím, že tých možností nie je veľa, pričom žiadna nie je dobrá. Buď sa to zachráni a potom je otázka, koľko dostaneme naspäť. Alebo Grécko zbankrotuje. Ďalšou možnosťou je tzv. riadený bankrot, či vystúpenie z eurozóny. Lenže samozrejme, politika je o niečom inom. Podľa mojej mienky sa EÚ pokúsi zachrániť Grécko a to z politických dôvodov, najmä z dôvodu prestíže. Ak sa však nezmení náš prístup k pravidlám, nepochybne v budúcnosti príde nejaké ďalšie Grécko. A tá predpoveď Miltona Friedmana o zániku eura sa možno naplní ešte skôr, než sám predpokladal.


Čo hovoríte vy na tú pôžičku ako politik?

Ako politik hovorím, že by sme nemali automaticky Grécku požičať len preto, lebo niekto povedal, aby sme mu požičali. Nie je na tom nič zlé, ak teraz odmietneme. Slovensko by pred voľbami malo povedať nie. A po voľbách by sme sa nato mali pozrieť a byť aktívnejší aj v Európskej únii. Sme členovia a preto by sme mali jasne povedať, že takto to ďalej nesmie fungovať.

 

Zdroj: Aktuality.sk, šk, TASR

Článok nájdete na:
http://www.aktuality.sk/clanok/162926/ivan-svejna--kazda-ekonomika-je-o-peniazoch/