Hlasy videí postupne vypnite a následne zapnite tie, ktoré chcete počúvať.
VÁŽENÍ SPOLUOBČANIA
5.marca.2016 sa uskutočnia voľby do NR SR v ktorých Váš hlas rozhodne o budúcnosti Slovenska.
Vaše túžby a nádeje splní strana s č. 11
O strane
Pracujeme preto, lebo chceme, aby Slovensko bolo krajinou, kde čo najväčší počet občanov žije v istote a má rovnaké šance bez rozdielu národnosti, pohlavia, veku, náboženského vyznania, polohy a veľkosti bydliska, sexuálnej orientácie a prípadného telesného hendikepu. Sloboda jednotlivca je hodnotou, len ak reflektuje slobodu ľudí, ktorí žijú v jeho okolí. Most-Híd urobí maximum pre ochranu základných ľudských práv.
Svetonázor strany Most-Híd čerpá z dvoch zdrojov : zo slobody jedinca a zo sily spoločenstva. Tieto dva zdroje sú navzájom späté, spája ich spoločná práca a silné spoločenstvo, ktoré zabezpečuje slobodu jedinca. Strana Most-Híd urobí všetko pre ochranu základných ľudských práv. Súčasne podporujeme tie prirodzené spoločenstvá, ktoré sú základným ohnivkom spoločnosti – rodina, kultúrne, etnické, náboženské a iné spoločenstvá, mestá a obce, regióny.
Našim princípom je politika malých krokov: k úspešnému riešeniu danej problematiky vedie iba cesta racionálnych kompromisov a premyslených skutkov. Veríme v demokracií a v to, že to je jediná cesta, ktorá vedie dopredu. V dnešnej komplikovanej politickej situácií iba zodpovedná politika môže viesť k dlhodobému úspechu krajiny.
Prioritou strany Most-Híd je hospodárska politika, problematika zamestnanosti, poľnohospodárstvo, právny štát, ochrana životného prostredia, školstvo a zdravotníctvo. Naše dlhodobé plány, týkajúce sa vymenovaných oblastí sú obsiahnuté v strategickom dokumente Občianska vízia 2016. Jednotlivé časti tohto dokumentu sú od septembra 2013 postupne zverejnené na našom webovom sídle, preto Vám venujeme do pozornosti tieto informácie, aby ste sa dozvedeli čo najviac o práci našej strany.
Naše základné hodnoty
Je po parlamentných voľbách 2010 zvolili sme si novú alternatívu politicko-hospodárského a socialneho systému. Ídea demokracie zostáva, ale demokracia má dve odvetvia, a to: Buržoázna demokrácia - odelenie zákonodárnej a výkonnej moci, Demokratický szocializmus - odmieta marxisticko-leninskú ideológiu, triedny boj, socialistickú revolúciu ako aj diktatúru proletariátu. Socialistická demokracia je najvyššou formou demokracie a spoločensko - ekonomických formácií, t. j. ako harmonická jednota všetkých sociálnych vrstiev a skupín teda aj kapitalistov.
Na tejto webstránke môžete naďalej sledovať činnosť novej vlády a komentovať svoje pochválne resp. kritické pripomienky.
Vážení občania a návštevníci mojej web stránky! Predovšetkým moja vďaka tým, ktorí volili MOST-HÍD a všetkým občanom, ktorí boli voliť a nevolili vládny triumvirát. Verím, že spolu dokážeme zabezpečiť lepšiu spoločnú budúcnosť bez nenávisti a vzájomného porozumenia.
Vážení občania!
Ak ste za priateľské spolunažívanie s občanmi národnostných menšín a za spoločné budovanie prosperujúceho Slovenska bez korupcie a okrádania občanov terajšou vládnou koalíciou neváhajte a VOĽTE
Č.18
Vaša budúcnosť a generácií budúcich závisí od vášho rozhodnutia.
Prieskum posiela Fica do opozície a Mečiara do zabudnutia
Pozrite si čo nového na www.tvsme.sk
Prieskum: Voľby by sa skončili remízou, SDKÚ a SaS posilnili
Podľa májového prieskumu agentúry Focus by získali strany vládnej koalície rovnaký počet kresiel ako ich súperi z SDKÚ, KDH, SMK, Most-Híd a SaS.
Čítajte viac: http://www.sme.sk/#ixzz0oUBMUIkv
Fico pochováva celé Slovensko, hovorí plagát blízko cintorína
nedeľa 23. 5. 2010 19:05 | video zaslané čitateľmi
Čítajte viac: http://tv.sme.sk/v/15588/fico-pochovava-cele-slovensko-hovori-plagat-blizko-cintorina.html#ixzz0oxDvNS4oSmer pripúšťa už len Csáky
Agentúrny text sme o 20:45 nahradili autorským článkom SME.
Ak opozičné strany dodržia slovo, Robert Fico po voľbách nájde partnerov ťažko. Istotu má len v SNS a HZDS, vylúčiť ho nechce len SMK.
BRATISLAVA. Koaličný potenciál Smeru sa po pondelku výrazne zmenšil. Hoci KDH ešte pred týždňom pripúšťalo v krízovej situácii vládu so Smerom, v pondelok predsedníctvo kresťanských demokratov odhlasovalo úplné vylúčenie takejto spolupráce.
Dôvodom je posledný škandál týkajúci sa financovania strany. „Zverejnené informácie a dokumenty svedčia o protizákonných postupoch v Smere a spochybňujú legitimitu demokratických inštitúcií,“ povedal predseda KDH Ján Figeľ.
Ide podľa neho o „kupovanie mandátov, štátnych funkcií a zákaziek“. Postoj KDH nemôže podľa vedenia strany zmeniť nijaký volebný výsledok, hnutie verí, že pravica voľby vyhrá.
Robert Fico označil rozhodnutie KDH za farizejské a odkázal, že berie na vedomie, že „KDH sa prihlásilo k zlepencu antisociálnej a skorumpovanej SDKÚ, protislovenskej SMK a SaS, podporujúcej legalizáciu marihuany a homosexuálne manželstvá“.
Figeľ: Smer sa diskvalifikoval
Zmluva medzi šéfom kampane Smeru v roku 2002 Fedorom Flašíkom a nebohým podnikateľom Ľubomírom Blaškom primala vedenie KDH k vylúčeniu akejkoľvek povolebnej spolupráce so Smerom.
- HZDS – ideálne iba so Smerom
- SNS – chce vládu, ako je teraz;
- SaS – vylúčila Smer ako prvá, nevylučuje HZDS
- SDKÚ – vylúčila už celú koalíciu
- KDH – vylučovali len HZDS. Teraz odmietajú celú koalíciu
- Most – vylučuje Smer
- SMK – nie hovorí len SNS.
Podľa zmluvy, ktorú zverejnili SME a Nový Čas, Blaško za sponzoring Smeru dostal prísľub, že dosadí svojich ľudí v štátom ovládaných podnikoch. Podobne to podľa bývalého poslanca Smeru Bohumila Hanzela fungovalo aj v prípade iných tajných sponzorov.
KDH hovorí, že to Smer diskvalifikuje. Rozhodnutie vylúčiť Smer považuje hnutie za nemenné a vyzýva ľudí, aby dali Smeru vo voľbách „nie žltú, ale červenú kartu“. Pomer hlasovania v predsedníctve šéf KDH Ján Figeľ nezverejnil, povedal len, že vo vedení je zhoda.
Pred štyrmi rokmi po uznesení predsedníctva, ktoré spoluprácu so Smerom pripúšťalo, odišli neskôr z KDH poslanci okolo Vladimíra Palka. KDH tvrdí, že teraz nič také nehrozí.
KDH sa rozhodlo tri dni po tom, ako volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová vyzvala Jána Figeľa, aby k Smeru zaujal chlapský postoj. KDH nepripúšťa, že by SDKÚ ich rozhodnutie ovplyvnila. Figeľ zvolal mimoriadne predsedníctvo v piatok, deň pred výzvou Radičovej.
KDH v pondelok zverejnilo tieto prepojenia podnikateľov na Smer a oznámilo, že s touto stranou do koalície nejde. REPOROFOTO – SME
Pridal sa aj Most
KDH bolo doteraz podobne ako Most–Híd ochotné so Smerom vládnuť, ak nebude možná stredo–pravá vláda. V pondelok už aj Most povedal Smeru nie. Práve KDH a Most–Híd označovali neoficiálne niektorí politici Smeru ako želaných budúcich partnerov.
„Predávanie poslancov a rozkúskovanie Slovenska mecenášom sa dá nazvať aj vlas tizradou,“ tvrdí teraz predseda Mostu Béla Bugár. „Boli by sme ochotní podpísať aj spoločný opozičný dokument o nespolupracovaní so Smerom.“ Navrhnúť by ho mala iná väčšia strana, myslí si.
VIDEO
Ak okrem KDH a Mostu dodržia slovo aj SaS a SDKÚ, ktoré spoluprácu so Smerom tiež vylúčili, Smeru zostáva z opozičných strán už len SMK. O tú v Smere nie je príliš záujem.
„Je to vnútorná vec KDH, pričom registrujeme, že každý mesiac hovoria niečo iné,“ reagoval predseda SMK Pál Csáky.
- KDH nebude hľadať lepšiu odpoveď, než akú dá volič, píše Marián Leško.
- Ján Figeľ sa naozaj pochlapil, komentuje Peter Schutz.
Ak by voľby dopadli rovnako či podobne ako pred štyrmi rokmi, vláda Smeru, SNS a HZDS by sa zrejme zopakovala. KDH sa otázkou, prečo by bola takáto vláda pre Slovensko lepšia ako napríklad ich vláda so Smerom, nezaoberá a odpovedala výzvou, aby ľudia išli voliť.
„Akoby tu bola slabá viera, že vyhráme voľby. Posledné prieskumy ukazujú, že pravica má polovicu hlasov a iné, že aj viac,“ povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Smer tomu neverí
„Sú to klasické predvolebné tance. Po voľbách bude nová situácia,“ myslí si predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž.
Ivan Švejna: „Každá ekonomika je o peniazoch“
08.05.2010 10:28 – BRATISLAVA
Je Slovák, uznávaný ekonomický expert a trojka na kandidátke strany Most-Híd. Váži si Bugárovu víziu porozumenia medzi Slovákmi a Maďarmi, pritom hovorí, že jeho návrhy riešia sociálne problémy všetkých občanov SR. V prípade Grécka podľa neho zlyhala aj EÚ, ktorá nedodržiava vlastné pravidlá. IVAN ŠVEJNA.
Ste Slovák, ale vstúpili ste do strany, ktorú volia najmä Maďari. Čo vás k tomu viedlo?
Dostal som priamu ponuku od Bélu Bugára, ktorého poznám dlhé roky a vážim si ho ako čestného slušného politika a rovného chlapa. Keď som si to nechal rozležať v hlave, ten jeho projekt sa mi zapáčil. Samozrejme, dostal som široký priestor, ktorý mi umožnil formovať líniu strany najmä v ekonomickej oblasti. To bola pre mňa veľká výzva a veľmi by ma potešilo, keby bol ten projekt úspešný.
Medzi Slovákmi panuje názor, že príslušníci maďarskej národnostnej menšiny často neovládajú dobre štátny jazyk, čím si sami obmedzujú uplatnenie na celom území Slovenska. Most vraj chce zlepšiť výučbu slovenčiny na menšinových školách. Ako?
To je trochu mýtus, že Maďari sa nechcú učiť po slovensky. Nie je to pravda, lebo každý logicky rozmýšľajúci človek chápe, že vedieť jazyk väčšiny na určitom území je výhoda a nie nevýhoda. Príslovie „koľko jazykov vieš, toľko krát si človekom“ platí dvojnásobne u menšín. Lenže samozrejme, nie každý má hlavu na jazyky. Neviem, do akej miery ľudia vedia, že na základných školách s vyučovacím jazykom maďarským sa deti musia učiť štyri reči. Malý chlapec, ktorý chce byť trebárs traktoristom, by mal ovládať svoj materinský jazyk, teda maďarčinu, potom štátny jazyk – slovenčinu a napokon aj dva cudzie jazyky. Ja som za jazyky, ale netreba byť pápežskejší ako pápež. Nech sa popri maďarčine a slovenčine učia jeden svetový jazyk, to všetko poriadne a ďalší, nech sa učia na vysokej škole, nie na základnej. My sme za zlepšenie vyučovania slovenčiny preto, aby slovenskí Maďari boli viac integrovaní do spoločnosti a mali aj viac možností pre osobnú sebarealizáciu.
Mnohí Slováci si aj povedia, že Bugár je solídny politik, ktorý drží slovo, nemá škandály a bojuje za svojich voličov. No jeho chybou má byť, že je Maďar. Čo vlastne ponúkate slovenským voličom, keďže každý most musí mať dva brehy?
Veľa Slovákov nám naozaj hovorí, že „ste slušní, volili by sme vás, ale ste Maďari“. Lenže žijeme v 21. storočí. Postupne by to malo byť menej o národnosti a viac by mali zavážiť skutky a osobná integrita. Aj Obama je černoch, no volili ho ľudia bez ohľadu na farbu pleti. Avšak určite aj táto výčitka svedčí o tom, že medzi Slovákmi a Maďarmi existuje veľa nedorozumení, či otvorených otázok. V mnohých veciach máme iné predstavy. Dokonca aj ja som mal ako Slovák v niektorých veciach skreslenú predstavu o Maďaroch a teraz vidím, že je to všetko trošku ináč. Jadrom vízie Bélu Bugára je zblíženie týchto dvoch národností. Žijeme tu vedľa seba a mali by sme sa snažiť lepšie porozumieť jeden druhému. Týka sa to však aj ostatných národností na území Slovenska. Ide o to, aby sme tu všetci dokázali žiť nielen vedľa seba, ale aj spolu.
Spolupráca Slovákov a ostatných národností je širšia vízia v pozadí Mostu. Čo však konkrétne volebné ciele a tie každodenné, chlebové témy?
Máme program s osemnástimi prioritami, ktoré riešia celospoločenské problémy. Hlavné je podľa nás riešenie nezamestnanosti, lebo od nej sa odvíjajú ďalšie veci. Poviem príklad: ak budeme mať veľa nezamestnaných, v štátnom rozpočte bude málo peňazí. Naopak tí, čo sú zamestnaní, budú ešte viacej zaťažení, aby utiahli ten veľký počet ľudí bez práce. Každá ekonomika je o peniazoch.
V Prievidzi teraz prišlo o prácu 1300 ľudí. Prepúšťalo sa aj v iných regiónoch. Dlhodobý problém nájsť si prácu majú ľudia na východnom Slovensku. Čo treba podľa vás urobiť, aby sa naša ekonomika pozviechala z následkov krízy, začala rásť a generovať nové pracovné príležitosti aj pre ľudí z chudobnejších regiónov?
Jeden z najväčších problémov Slovenska za posledných 15-20 rokov je vysoká miera dlhodobej nezamestnanosti. Ide o približne 8% ľudí, čo je veľmi veľa a nevedela si s tým doteraz poradiť žiadna vláda. Riešenie musí spočívať v súčine viacerých opatrení, lebo jeden univerzálny liek na túto chorobu neexistuje. Prvá vec, ktorú treba urobiť, je previazanie trhu práce so vzdelaním. Mnoho absolventov vysokých a stredných škôl putuje po ich skončení rovno na úrad práce. Školstvo je nesprávne nastavené. Musíme ho zmeniť tak, aby produkovalo ľudí pre robotu a nie preto, aby len mali nejaký papier. Ďalšia vec je dobudovanie infraštruktúry. Ak má investor niekam prísť, tak tam musí viesť poriadna cesta. Zabúdať netreba ani na podnikateľské prostredie, ktoré musí mať Slovensko konkurencieschopnejšie ako jeho susedia.
Akým spôsobom urobiť trh práce flexibilnejším?
Odvodový systém je nutné zmeniť tak, aby sa podnikateľom oplatilo zamestnávať ľudí legálne a nie načierno. Zákonník práce by tiež nemal blokovať niektoré formy dohôd. Určite treba inak zadefinovať inštitút minimálnej mzdy. Na Slovensku ide o citovú záležitosť. Avšak keď už minimálna mzda musí byť, tak nech aspoň čo najviac odzrkadľuje dopyt a ponuku po pracovnej sile v rôznych odvetviach. Pretože každé odvetvie má inú cenu pracovnej sily. Prehodnotiť treba aj decentralizáciu verejnej správy. Časť zodpovednosti za aktívnu politiku trhu práce treba presunúť na samosprávu, keďže tá vie spravidla lepšie posúdiť miestnu situáciu.
Malo by Slovensko požičať Grécku?
Idú voľby, 90% ľudí u nás pôžičku odmieta a tomu sa prispôsobujú aj politické strany. Pokiaľ ide o odborné riešenie, k tejto otázke sa treba postaviť s chladnou hlavou. Povedzme si najprv, v akom sme stave! Európska únia sama zlyhala v otázke kontroly hospodárenia národných štátov. Prijali sme si tzv. maastrichtské kritériá, ktoré viaceré krajiny vôbec nedodržiavajú. EÚ voči nim nevyvodzuje žiadne sankcie a jednotliví členovia sa na seba vyhovárajú, že veď načo by sme plnili kritériá, keď henten ich tiež neplní. V prvom rade treba hľadať chybu u seba. Projekt eurozóny nie je taký ružový ako sa občas podsúva. Zlyhala Európska únia, zlyhali sme aj my, lebo tiež sedíme za rozhodovacím stolom a zlyhala aj centrálna banka v tom zmysle, že sme si stanovili pravidlá a nedokážeme ich dodržiavať. Druhá vec je, že Grécko nemalo nato, aby sa stalo súčasťou eurozóny, falšovali údaje a Únia ich opäť nedokázala donútiť, aby držali na uzde svoje verejné financie. Nezodpovední politici potom zatiahli Grécko na pokraj bankrotu. Neexistuje kolektívna vina a striktne by som oddeľoval Grékov ako daňových poplatníkov od ich politikov. Štatistiky falšujú osoby a nie národy.
Lenže kocky sú hodené. Čo robiť so situáciou, akej dnes čelíme?
Musíme sa k tomu nejako postaviť a sama EÚ s tým bude mať problém, lebo podľa môjho názoru aj táto pomoc porušuje jej vlastné pravidlá. Načo sú nám také zmluvy, keď sa nevymáhajú?! Ako ekonóm hovorím, že tých možností nie je veľa, pričom žiadna nie je dobrá. Buď sa to zachráni a potom je otázka, koľko dostaneme naspäť. Alebo Grécko zbankrotuje. Ďalšou možnosťou je tzv. riadený bankrot, či vystúpenie z eurozóny. Lenže samozrejme, politika je o niečom inom. Podľa mojej mienky sa EÚ pokúsi zachrániť Grécko a to z politických dôvodov, najmä z dôvodu prestíže. Ak sa však nezmení náš prístup k pravidlám, nepochybne v budúcnosti príde nejaké ďalšie Grécko. A tá predpoveď Miltona Friedmana o zániku eura sa možno naplní ešte skôr, než sám predpokladal.
Čo hovoríte vy na tú pôžičku ako politik?
Ako politik hovorím, že by sme nemali automaticky Grécku požičať len preto, lebo niekto povedal, aby sme mu požičali. Nie je na tom nič zlé, ak teraz odmietneme. Slovensko by pred voľbami malo povedať nie. A po voľbách by sme sa nato mali pozrieť a byť aktívnejší aj v Európskej únii. Sme členovia a preto by sme mali jasne povedať, že takto to ďalej nesmie fungovať.
Zdroj: Aktuality.sk, šk, TASR
Článok nájdete na:
http://www.aktuality.sk/clanok/162926/ivan-svejna--kazda-ekonomika-je-o-peniazoch/
Fico dostal červenú kartu
Strana MOST-HÍD tiež vylučuje spoluprácu so SMEROM v prípade ak sa nezmenia, ale zo psa slanina nebude !
Čítajte viac: http://tv.sme.sk/v/15171/fico-dostal-cervenu-kartu.html#ixzz0n3rTAPFHPrieskum: S výrokom Fica o "zlepenci" nesúhlasí vyše polovica ľudí.
BRATISLAVA. Vyše polovica občanov nesúhlasí s názorom predsedu vlády a Smeru Roberta Fica, že prípadná vláda zostavená z piatich pravicových strán je "zlepenec proti stabilite a istote ľudí v čase hospodárskej krízy".
Vyplýva to z telefonického prieskumu verejnej mienky agentúry Polis Slovakia, ktorý uskutočnila v spolupráci s agentúrou SITA v dňoch 24.-26. apríla na reprezentatívnej vzorke 924 respondentov.
S Ficovým názorom naopak súhlasí tretina oslovených. K premiérovým slovám nevedelo zaujať stanovisko 15 percent ľudí.
Respondenti v prieskume mali možnosť tiež vyjadriť svoje sympatie k jednotlivým politickým stranám.
Z parlamentných strán je im najsympatickejší Smer (43,3 %). Vyše dvadsať percentné sympatie majú opozičné KDH (22,8) a SDKÚ (20,5).
SNS a SMK majú približne rovnaké sympatie ľudí (5,9 a 5,5) a s HZDS sympatizuje 3,3 percenta oslovených.
Medzi mimoparlamentnými stranami vedie SaS (27,2) a Most-Híd (25,6), nasleduje Strana demokratickej ľavice (7,8), Únia - Strana pre Slovensko (6,0), Paliho Kapurková veselá politická strana (4,1), Nová demokracia (3,1) a KSS (1,2). Pri mimoparlamentných stranách sa nevedelo rozhodnúť 42 percent oslovených. Respondenti mohli pri svojich odpovediach uviesť viac strán.
pondelok 3. 5. 2010 10:45 | Copyright © SITA 2010